Browse By

O bir mühendis! O bir ressam! O bir Leonardo Da Vinci!

15 Nisan 1452 (kimilerine göre 1453 ) doğumlu Floransalı ressam, müzisyen , mühendis, matematikçi, heykeltıraş ve bilim adamı Leonardo Da Vinci, aynı zamanda  edebiyat , anatomi ,  jeoloji , astronomi , botanik , yazı , tarih , kartografya  ve mimarlık alanında da çalışmalar yapmış , İknoloji ve Paleontoloji’nin babası ünvanını almıştır.  Tarihçiler tarafından kendisine “köreltilemez merak” , “ateşli yaratıcı hayal gücü” ,”evrensel dahi” ve “rönesans adamı” gibi isimler takılmıştır.  Bugün, Leonardo, şimdiye kadar yaşadığı en çeşitlilikli yetenekli bireylerden biri olarak kabul edilmektedir. Kimilerine göre noter kimilerine göre hukukçu olan  Piero da Vinci ve köylü bir kadın olan Caterina’nın evlilik dışı çocuğudur. Ayrıca Vero occhio (Gerçek Göz)  olarak bilinen ünlü ressam  Andrea del Verrocchio ‘nun öğrencisiydi.  Ustası, Leonardo da Vinci’nin yeteneğinden o kadar etkilendi ki bir daha resim yapmayacağına ant içti. Çıraklığını 26 yaşında bitirdi ve Artistler Locasına başvurdu, kabul edildi.

Çizdiğim her resim kendi yaşamıma sorduğum bir soruydu.

Her projesi onu bir başka projeye yöneltiyor ve ona ilham kaynağı oluyordu. Bu yüzden çoğu projesini yarım bırakmıştı. Ayrıca 750’ye yakın anatomi çizimi vardır. Bunları insan ve hayvan cesetlerini inceleyerek yapmıştır. Anatomi adına çalışma yapmak için suçlu cesetlerini aldığı özel izinle parçalıyordu. Buradan cesetler çabuk bozulduğundan hemen hızlı çizimler yapıyor sonra da bunları temize çekiyordu.  Bilimsel çalışmalarını ise  yayımlamaktan hiç hoşlanmazdı, çalışma notlarını kendi okuyabileceği şekilde yazardı. Yazıları 400 yıl kadar uzun zamanda mahzende kalmış ve yaklaşık 5000 sayfalık kitabı sağdan sola doğru yazmıştı. Böylece bu zor yazı yalnızca ayna yardımıyla okunabilirdi. Su ve kanalizasyon , şehir planlama, savaş teknolojisi, mimarlık uçak, helikopter, paraşüt gibi birçok proje üzerinde çalıştı. Neredeyse hiçbirini insanlarla paylaşmadı . Ayrıca Kopernik teorisi öncülüğünde yer aldı  .

Yerkürenin güneş çevresinde bir gezegen olduğunu belirtti, kilisenin o dönemde düşüncelere katı kurallar koymamasından yararlanarak bu düşüncesini rahatlıkla dile getirdi. Ama dünyamız evrenin merkezinde sabitti. Leonardo, çok farklı araştırmalarda bulundu. Gelileo ve Newton’u mekanik ve fizikte bazı sonuçlarda önceliği bilinir. Leonardo ‘‘Canlılar dışında algıladığımız hiç bir nesne kendiliğinden devinime geçmez” ve “her nesnenin devindiği yönde ağırlığı olduğunu, serbest düşen bir cismin düşmede geçen zamanla orantılı olarak ivme kazandığını” dile getirdi. Hatta o kadar ileri gitti ki, Aristoteles’in kuvvet devinimin değil, hızın veya yönünü değiştirmesinin nedeni olarak gösterdi. Leonardo, Arşimet’e yakınlığıyla bilinir ve Aristoteles’in öğretilerinden uzak dururdu. O dönemde Arşimet’in el yazması kitaplarını okunacak düzeyde iyi olmamasından dolayı Leonardo kapı kapı dolaşıp yazıları okuyabilecek birilerini aradı. Bunu yapmasındaki amaç ‘‘Arşimet’’in bu eşsiz ‘‘kaldıraç ve hidrostatik’’ buluşlarını ortaya çıkarmak ve tanıtmak istemesidir.

LİR

Da Vinci aslında kendini insanlara müziğiyle tanıtmıştı. Çok iyi lir çalıyordu. Ve insanlar onu bu şekilde dilden dile duyurmuştu. Daha sonra resim ve mühendisliğiyle dikkat çekti.

Vejetaryendi

Bunu günlüklerinde anlatmıştı. Hatta bu konuda bilindik bir sözü vardır

“Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Bir gün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek gibi cinayet kabul edeceğine inanıyorum.”

“Verrà il tempo in cui l’uomo non dovrà più uccidere per mangiare, ed anche l’uccisione di un solo animale sarà considerato un grave delitto.”

Replika

Dünya üzerinde en fazla replikası yapılmış olan iki resim de (Mona Lisa ve The Last Supper -Son Akşam Yemeği) da Vinci tarafından çizilmiştir.

Leonardo da Vinci

Gökyüzünün neden mavi olduğunu, havanın ışığı yaydığını söyleyerek açıklayan ilk kişi o’dur.

Bisikletin icadından 300 yıl önce planlarını çizmiştir.

Da Vinci aile soyadı değildir, doğduğu yeri belirtir. Aile adıyla birlikte tam adı Leonardo di ser Piero da Vinci ‘dir.

Leonardo da Vinci’ye ait olduğu bilinen yalnızca 15 adet resim bulunmaktadır.

Bir eliyle resim çizerken, diğer eliyle tersten yazı yazabiliyordu.

Monalisa ve Homoseksüellik

Da Vinci 24 yaşındayken homoseksüel olduğu iddiasıyla tutuklandı fakat hiçbir kanıt bulunamadığı için serbest bırakıldı. Öğrencisiyle ilişkisi olduğu iddiaları ise peşini bırakmadı. “Oğlansevici” gibi isimler takıldı.  Mona lisa’dan sonra ise araştırmacılar ilginç bir iddiada bulundu. Tüm bu sayılar, açılar, gülümseme, bakış, bilinçli hata ve değiştirmelerin yanı sıra araştırmacılar Mona Lisa’nın aslında kendi öğrencisinin yüzü olduğunu iddia etti. Tarih bilimci Silvano Vinceti; Da Vinci’nin ünlü eserinin Lisa Gherardini ve Gian Giacomo Caprotti’nin amalgamı olarak resmedildiğini ileri sürdü.

İtalyan sanat tarihçisi Silvano Vinceti, tablodaki kadının, bir erkek ve bir kadın modelin birleşimi olduğunu ve söz konusu erkek modelin Leonardo da Vinci’nin sevgilisi olduğu öne sürülen yardımcısı Gian Giacomo Caprotti olduğunu iddia etti. Tarihi ve Kültürel Miraslar Ulusal Komitesi Başkanı Silvano Vinceti, Mona Lisa tablosunun Toskanalı bir tüccarın karısı Lisa Gherardini ile Gian Giacomo Caprotti’nin “androjen bir karışımı” olduğunu söyledi. Kızıl ötesi tarama yoluyla tabloyu inceleyen Vinceti, Da Vinci’nin Caprotti’yi model olarak kullandığı bazı tablolarındaki figürlerle Mona Lisa’daki kadının, özellikle burnu, alnı ve gülümsemesinin benzerlik gösterdiğini savundu. Silvano Vinceti, İngiliz The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada da “Yıllardır araştırmacıları bölen bir soruya, Mona Lisa’nın kime dayandığı sorusuna yanıt bulduk” dedi. Daha sonra bazı sanat tarihçileri Salai (Öğrencinin takma adı)’nin yüzüne dair kesin bilgi olmadığını savunsa da aslında onun portrelerinin de olduğu biliniyor.

Lisa del Gherardini ve eşcinsel bir birliktelik yaşadığı söylenen Gian Giacomo Caprotti da Oreno ismindeki ”Benim küçük şeytanım” dediği yardımcısının yüzlerini karıştırarak bir tablo yaptığı hala iddialar arasında. Bunun hatta eş cinselliğe olan bir vurgu olduğunu söyleyen Silvano Vincenti, Mona Lisa’nın gözlerinin birinde ”S” diğerinde ”L” harfi gördüğünü iddia ediyor. Bunun yanında resmin bize göre sağ tarafında köprünün altında bir 72 rakamı bulmuş. Bu da o köprünün yıkılan tarihi. Köprünün adı ”Şeytanın köprüsü”.  Arkadaki görüntüyü dengesiz çizmiştir. Resimden kadın çıkarılıp iki kenar tersten yan yana getirildiğinde sürekli bir görüntü elde ediliyordu. Bu nedenle beyin bunu birleştirmeye çalışırken resimde bir animasyon etkisi yaratıyor. Bu da yüz civarında olduğundan gülümseyen ve gözün her tarafa çevrilebilir gibi görünmesi oluşuyor.

 

 

_________________________________________________

Bazı Eserleri:

The Baptism of Christ

The Last Supper


Vitruvian Man

 

3 thoughts on “O bir mühendis! O bir ressam! O bir Leonardo Da Vinci!”

 1. Uz Dr Hakan says:

  güzel yazılar için siteme bekliyorum

 2. Michaelweild says:

  I enjoy what you guys tend to be up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the amazing works guys I’ve added you guys to our blogroll.
  ——————————————
  http://megasto.com.ua

  f7rpf9Sg6L

 3. Visit Website says:

  I simply want to mention I am newbie to blogs and definitely liked your web blog. Very likely I’m likely to bookmark your website . You really have superb writings. Thanks a bunch for sharing your blog.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir